Вандалският акт, при който мъж в италианския град Болоня унищожи скулптура на китайския художник Ай Вейвей, предизвика възмущение в света на изкуството, предаде ДПА.
Творбата "Порцеланов куб" е била част от текущата изложба "Кой съм аз" в "Палацо Фава" в Болоня.
Музиканти от САЩ и Франция ще партнират на Симфониета-Враца в първия концерт от цикъла „Месец на клавишите“, съобщиха от оркестъра.
Аймо Пажин е сред изявените френски пианисти на своето време, а на диригентския пулт ще бъде американският музикант и композитор – Александър Фрей, който ще замести първоначално избрания Маркус Хубер. Фрей вече е работил в България с Варненската опера, където е поставил "Уестсайдска история", но за първи път се среща със Симфониета-Враца. По думите му оркестърът е млад, но много гъвкав, музикантите в него дават всичко от себе си, независимо дали са уморени, ако преди това са репетирали и нещо друго.
В днешния концерт публиката ще чуе произведенията на Бедржих Сметана – „Вълтава“ и „Из чешките поля и гори“, както и „Концерт за пиано и оркeстър № 2“ на Йоханес Брамс.
П
Изложбата "Природна хармония" представя в Плевен японското хартиено изкуство кири-е.
Тя ще бъде открита утре в Художествена галерия "Илия Бешков", съобщи директорът на културния институт Цвета Кацарова.
Експозицията се реализира с подкрепата на клуб "Нихон Томоно Кай", Посолство на Япония в България и е част от Дните на японската култура в България. Тя е пътуваща и се представя в различни градове на страната.
Преди откриването Ани Иванова, която е организатор на изложбата и учител по кири-е, ще проведе демонстрация на древната техника пред ученици от специалността "Графичен дизайн" на Професионалната гимназия по туризъм "Алеко Константинов", допълни Кацарова.
Кири-е означава на японски "хартия" и "режа". Това изкуство се създава от лист хартия чрез изрязване, но майсторите правят и по-сложни неща, като към основния черен лист прибавят и други цвет
Концерт подари на търговищенци общинският духов оркестър „Васил Абрашев“.
По този начин творческият колектив отбеляза Международния ден на музиката. В навечерието му почитатели на оркестъра слушаха изпълнения от различни стилове.
Българска естрада, народни хора, танго, суинг звучаха в концертната зала на оркестъра.
Музикалната проява трябваше да се състои на централния площад „Свобода“ в областния град, но рязкото влошаване на времето и прогнозата за валеж наложиха промяна в мястото на събитието. Изявата беше в наскоро обновена зала.
Всяка пиеса диригентът на състава д-р Росица Бояджиева-Вълева анонсираше с цитат от световноизвестни музиканти, писатели, философи. От посочените думи присъстващите се уверихме още веднъж, че музиката е емоция, вдъхновение и любов, че добрата песен няма възраст, а вълнува вечно.
Два концерта, четири изложби и уъркшоп ще се проведат през септември в Националния музей „Земята и хората“, съобщават от екипа на музея.
Уъркшоп Agemera за нови геофизични методи за проучване на критични и стратегически суровини ще се проведе на 17 септември. На 11 септември квартет Solem ще изнесат концерт в музея. А на 21 септември ще се проведе концерт от ХХ юбилеен фестивал „Изкуствата за Земята“, информират от екипа на музея.
Те отбелязват, че през този месец може да бъдат разгледани временните изложби „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“ - колекция на Ванюша Иванов и „Умни минерали за умни телефони“.
/ВСР
Изложба с над 50 произведения на художника Наум Хаджимладенов ще бъде показана в София по повод 130-годишнината от рождението му.
Експозицията ще бъде открита на 22 август в столичната галерия Artmark и може да бъде разгледана до 20 септември, съобщават домакините на събитието.
Идеята е да се направи обзор на творчеството на Наум Хаджимладенов, като в изложбата са включени картини от 1914 г до края на 70-те и началото на 80-те години на миналия век, казаха от екипа на галерията.
През юни произведения на Наум Хаджимладенов бяха изложени в Художествената галерия „Проф. Васил Захариев“ в Самоков, но столичната експозиция няма да повтори дословно предишната изложба. „Има и добавени произведения“, отбелязват от екипа.
По думите им експозицията включва разнообразие от произведения, обхващащи различни периоди о
Днес кураторът на изложбата Артуро Галансино описа инцидента като "насилствен, потенциално опасен, безразсъден и безсмислен акт на известен размирник".
В петък чех събори кубовидната скулптура, изработена от глазирана керамика от постамента й, в резултат на което тя се счупи на няколко парчета.
Двайсет и осми Фестивал на коледарските групи "Стани, нине, господине" подготвя за 21 декември Община Силистра, съобщиха от администрацията.
В проявата могат да участват обредни групи, които пресъздават ритуала „Посрещане на Коледари у дома” и музикални формации, които ще изпълняват песни с благословии.
Фестивалът ще бъде съпътстван от кулинарна изложба, в която участниците ще представят характерни за Бъдни вечер гозби.
Заявки за участие се подават до 9 декември 2023 г. на е-mail: kultura_ss@abv.bg.
Събитието се провежда всяка година и има за цел да съхрани за поколенията българските фолклорни обичаи, свързани със зимните народни празници, опазване на песенното и танцово изкуства и приобщаване на младите към фолклорното ни наследство.
Концерт на Васил Найденов постави тази вечер кулминацията на тържествата по повод 55 години от обявяването на Стралджа за град.
В продължение на два часа жителите и гостите на града пяха и танцуваха на препълнения площад „Демокрация“ с обичания от поколения българи изпълнител.
На сцената с Васил Найденов се качиха Стоян Бозов (соло китара) и Станислава Христова (беквокал). Още след първите няколко песни – „Веднъж“, „Като слънце в огледало“, „Старата любов“, публиката избухваше в бурни аплодисменти. Последваха непреходните хитове „Сбогом, моя любов“, „Всичко ми е наред“, „Синева“, „По първи петли”, „Телефонна любов“, „Бързаш няма време“, „Джули“, „Казано честно, всичко ми е наред“, „Сигурно“.
Няколко пъ
Изложба на две японски изкуства – кири-е и икебана ще бъде показана в Триъгълната кула на Сердика (филиал на Регионалния исторически музей - София). Експозицията „Природна хармония“ започва днес и ще продължи до 6 ноември, съобщават организаторите.
По думите на организаторите природата е голяма и важна част от живота на японците – те й се възхищават, наслаждават, намират дълбок смисъл и символика в нея и я приемат за част от ежедневието и заобикалящата ги среда. „Тя е и един от важните и често срещани мотиви в изкуството на японските и българските кири-е творци и неразривна част от изкуството на подреждането на цветя - икебана. Погледнете през очите на българските и японски автори към заобикалящия ги свят и станете част от него“, отбелязват те.
От екипа отбелязват, че кири-е е японското изкуство за създаване на картини чрез изрязване
Истинска свобода не може да се намери там, където й се пречка някаква обикновена свобода. Това е една от най-силните реплики от „Чарли в открито море“, първата за новия сезон премиера в Младежкия театър, казва актьорът Ахмед Юмер, в ролята на Чарли.
Проф. Пламен Марков е режисьор на представлението, което обединява две миниатюри на полския писател, драматург и карикатурист Славомир Мрожек (1930-2013). „Чарли“ е една от първите му пиеси, написана през 1961 г. Разказва историята на офталмолог, двама чудати пациенти и (не)съществуващ враг. „В открито море“ е една от най-успешните едноактни пиеси на Мрожек. Трима корабокрушенци гладуват на спасителен сал насред морето, и се налага да намерят демократичен път към решението кой от тях да бъде изяден...
&bd
Изложба по случай 75 години дипломатически и културни отношения между България и Китай беше открита във Велико Търново. Тя е подредена в Художествена галерия „Борис Денев“ и в нея са представени 75 творби на четирима китайски и двама български художници, творили в Китай в различни жанрове на изящните изкуства. Посетителите на изложбата могат да видят живопис, графика, традиционна китайска живопис. Част от експозицията са и 15 отличени рисунки от международния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“, който се организира от Институт „Конфуций“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ повече от 10 поредни години. Подбраните творби отговарят на основното условие на конкурса – търсене на отправни точки за съпоставяне на културите на двете страни.
Четиримата китайски автори, участници в
Запис от камера за наблюдение на изложбеното пространство, споделен от Ай Вейвей на страницата му в Инстаграм, показва как мъжът вдига скулптурата и я хвърля.
Малко след това той взима фрагмент от нея и го вдига в знак на триумф.
"Актът на вандализъм срещу творбата на Ай Вейвей е още по-шокиращ, като се има предвид, че няколко от произведенията в изложбата засягат темата за разрушението", казва Галансино.
"Разрушението, което Ай Вейвей изобразява в творбите си, е предупреждение за насилието и несправедливостта на властимащите", допълва той.
Това не е първият подобен случай с участието на извършителя. Мъжът е известен в света на изкуството като размирник, който търси внимание, като нанася щети на художници, произведения, паметници и институции, каза още кураторът.
Охранителите са го пресрещнали малко след инцидента и са го предали на местни полицаи.
Остава неясно как мъжът е успял да получи достъп до събитието, на което е трябвало да присъстват само гости с покани.
По план изложбата е била отворена за посетители в събота, допълва ДПА.